Природният камък винаги е бил неразривно свързан с материалната култура на човечеството. Още в зората на своето развитие човекът се е сблъскал с необходимостта от ползване на камъка, за изработване на жизнено необходими за бита предмети. Камъкът е бил основен материал за направа на оръдия на труда, оръжия, украшения, предмети символизиращи смисъла на човешкия живот, култови паметници, жилища и др.
От древността са известни безброй монументални паметници от камък, които и до днес са запазили своето очарование, изящество и красота. Историята ни отвежда назад във времето, когато камъкът, въплътен в гениални творения на най-древните цивилизации на планетата е съхранил паметта за отминали събития и личности, вкопали след себе си дълбока диря във времето, с дъх на грандиозно великолепие и блясък.
Дори и днес в света на съвременните строителни технологии и архитектурен дизайн природният камък продължава да се извисява над всички останали материали със своите непреходни качества. Защото той е не само история, традиция, и легенда. Камъкът е и настояще и бъдеще. Съхранил в себе си вечния стремеж на хората към нови завоевания и нови върхове на човешката цивилизация, той е тук и днес, той ще е в основата и на бъдещите чудеса на модерното строителство и архитектурата. Защо камъкът е предпочитан материал? Той е не само символ на твърдост, здравина и вечност. Предпочитан е и заради разностранните му естетически качества, произлизащи от богатото му цветово разнообразие.
В днешно време се добиват редица декоративни скални разновидности, сред които първостепенно значение за строителството, архитектурния дизайн и монументалното изкуство имат гранитите и мраморите.
Най-разпространената магмена скала в природата. В състава на гранита участват различни минерали, определящи неговите физико-механични, технологични и декоративни качества.С право заема мястото на отличен строителен и облицовъчен материал! Обвързан е с представата за стабилност, устойчивост, трайност, удобство и уют. Високодекоративните му разновидности внушават усещане за изящество, великолепие и непреходна свежест. Това е материалът за ценителите на изтънчения дизайн и архтектурния разкош. Прилага се еднакво добре за изпълнение на външни и вътрешни настилки и облицовки, за изработване на редица изделия, архитектурни детайли и елементи с трайно приложение в интериора и екстериора. Изделията, изработени от гранит практически са вечни.
Метаморфна карбонатна скала, със зърнесто-кристален строеж, с разнообразни разцветки и нежен рисунък, образувана от прекристализацията на варовици и доломити, под въздействието на геоложки процеси в дълбоките части на земната кора.
С богатството на колорита си мраморите създадат усещане за лекота и ефирност. Понякога имат сложен рисунък, поради наличието на прожилки, рязко отличаващи се от основния цвят на мраморите. Особено се ценят светлите мрамори характеризиращи се с голяма светлинна пропускливост и специфични отенъци.
Мраморите широко се използват за изпълнение на различни облицовки, настилки, архитектурни детайли и скулптурни фигури, но са подходящи предимно за вътрешни условия. Под въздействие на външни атмосферни влияния полираните мраморни повърхности за кратко време губят свежестта и блясъка си като се превръщат в скучно матирани повърхности със слабо изразен рисунък.
Седиментна скала, образувана в резултат на утаечни процеси в условията на огромни водоеми чрез наслояване на седиментни частици от различен произход (органогенен, органохимичен, механичен).
Варовиците имат различно оцветяване: бял, светлосив, кафяв и жълт цвят. Примесите от железни окиси ги оцветяват в кафяв или розов цвят, като им придават топъл отенък - високо ценен декоративен елемент.
Най-широко използвани в практиката са следните разновидности:
В практиката по обработка на декоративни скални материали у нас и в чужбина към категорията на мраморите се причисляват и различните видове мраморизирани варовици, обикновени варовици, травертинът, плътния мушелкалк и др. Към мраморните материали се отнася и серпентинитът, вьпреки че не е карбонатна скала.